Aktualne wydarzenia

Prawa i Wolności mają dla nas znaczenie

O potrzebie szanowania instytucji państwowych, służbie publicznej, walce o praworządność oraz respektowanie praw i wolności obywatelskich

z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem rozmawia Ewa Krawczyk-Dębiec

Minione wydarzenia

 

"Robimy Swoje" Tekst Kuby Karysia

"Robimy Swoje" tekst Kuby Karysia ukazał się w numerze 1/2021 miesięcznika "Nasze Czasopismo".

26.01.2020 - Sprawozdanie ZRM 26.02.2018 - 26.01.2020

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem działalności Zarządu Regionu Mazowsze, który 26.01.2020 zakończył swoją kadencję. Dziękujemy wszystkim za aktywność i współpracę.

26.01.2020 - Walne Regionalne Zebranie Członków KOD

W dniu 26.01.2020 r. odbyło się Zwyczajne Regionalne Walne Zebranie Członków Regionu Mazowsze Komitetu Obrony Demokracji, w którym wzięło udział 91 osób uprawnionych do głosowania. Walne zebranie udzieliło absolutorium ustępującemu zarządowi, a następnie wybrało nową reprezentację naszego regionu. Oto nowe władze:

11.01.2020 - Marsz Tysiąca Tóg

Sędziowie chcą po raz kolejny wspólnie z obywatelami pokazać swój sprzeciw wobec planowanych przez rządzących zmian w sądownictwie i pokazać, że nie zgadzają się na upolitycznienie sądów. Marsz Tysiąca Tóg wyruszy spod Sądu Najwyższego, zatrzyma się przy pałacu prezydenckim, a zakończy przed Sejmem RP. Wesprzemy go naszą obecnością.

18-19.12.2019 - Dziś sędziowie - jutro Ty!

PIS wypowiedział otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu! Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu! Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego! To koniec trójpodziału władzy oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej! Wzywamy wszystkich do protestu! 18 grudnia wyszliśmy na ulice w całej Polsce - solidarni z sędziami!

12.12.2019 - Spotkanie świąteczne

12 grudnia 2019 r. spotkaliśmy się w gronie członków KOD Mazowsze, aby podziękować sobie za 4 wspólne lata i życzyć dobrego czasu w nowym 2020 roku. Był tort ze starym i nowym logo KOD. Były rozmowy, życzenia, plany. Byliśmy razem - wspólnie dla Warszawy, dla Mazowsza.

01.12.2019 - Solidarnie z sędziami!

W niedzielę 1 grudnia 2019 r. w całej Polsce odbyły się obywatelskie protesty Komitetu Obrony Demokracji i innych organizacji prodemokratycznych oraz grup obywateli. W ponad stu miastach stanęliśmy razem na apel Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Polska - "Polish Judges".Stanęliśmy wspólnie - ponieważ nie damy się zastraszyć!

24.11.2019 - Nadchodzi kres neo-KRS!

"Przez cztery ostatnie lata" zbieraliśmy się pod sądami w całej Polsce, aby protestować przeciwko łamaniu trójpodziału władzy. Walka jeszcze się nie skończyła! Nie zeszliśmy z ulicy. Wspiera nas Europa. Wspiera nas Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej! Każdy i każda z nas - obywatelek i obywateli demokratycznej Polski - potrafi w nocy obudzony wyrecytować grzechy obecnej władzy. Dlatego wciąż krzyczymy WOLNE SĄDY! Nie zgadzamy się na polityczne sądownictwo.

23.11.2019 - Mamy nowe władze krajowe KOD

Komitet Obrony Demokracji działa i ma się dobrze. Demokracja jest w stanie permanentnego zagrożenia, dlatego nasza misja trwa.
W dniach 23-24.11.2019 odbyliśmy Nadzwyczajny Zjazd Delegatów. Wybraliśmy nowego Przewodniczącego oraz uzupełniliśmy skład Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej.

11.11.2019 - Stańmy tam, gdzie należy

11 listopada stanęliśmy tam, gdzie należy - czyli przy trasie tzw. "Marszu Niepodległości", protestując przeciwko propagowanym tam skrajnie nacjonalistycznym i niekiedy jawnie faszystowskim treściom oraz bierności władz państwowych i miejskich wobec notorycznego łamania obowiązującego prawa przez uczestników. Stanęliśmy z Konstytucją RP, ponieważ to ona stanowi o godności człowieka, zakazie propagowania ustroju totalitarnego, demokratycznym państwie prawa. Stanowi również o tym, że Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i obywatelek, a nie tylko wybranej grupy “Prawdziwych Polaków”.

WYBORY 2019

To był bardzo pracowity wrzesień.

Nasi członkowie każdego dnia wspierali sztaby wyborcze koalicji prodemokratycznych - organizowali spotkania, roznosili ulotki, stali na ulicach z materiałami informacyjnymi o kandydatach, docierali do „zwykłych obywateli”.

Wszystkie niedziele były nasze - zadomowiliśmy się w okolicy Łazienek, w miejscach, wktórych tłumnie pojawiają się warszawiacy korzystający z pięknej, jesiennej pogody.....

Rozśpiewany europejski maj.

Maj 2019 upłynął nam „śpiewająco”- pod znakiem Ody do radości. Spotykaliśmy się w każdą niedzielę o godz. 12:00 na Placu Zamkowym w Warszawie, aby zaśpiewać wspólnie hymn Unii Europejskiej.  Śpiewaliśmy, aby wyrazić swoje przywiązanie do prostych wartości - szacunku dla prawa i dla drugiego człowieka, niezależnie od tego, jakim językiem się posługuje i jaką religię wyznaje. Śpiewaliśmy, aby dzielić się radością z uczestniczenia w niezwykłym doświadczeniu, jakim jest współpraca państw europejskich. 

Solidarność z nauczycielami!

Manifestacja poparcia dla postulatów strajkujących w całej Polsce nauczycieli, zorganizowana przy wsparciu Regionu Mazowsze KOD, zgromadziła 12 kwietnia na Placu Zamkowym w Warszawie kilka tysięcy uczestników, reprezentujących przede wszystkim pokolenie rodziców dzieci w wieku szkolnym. Podobne manifestacje odbyły się w kolejnych dniach w wielu miastach Polski.

Oda do Radości na Placu Zamkowym

24 marca, punktualnie o 12.00 zaśpiewaliśmy "Odę do radości" - pieśń bardzo wymagającą dla wykonawców. Pomogła wcześniejsza próba i kapelmistrzyni. Pomimo kilku prób zagłuszania, tak się nam dobrze śpiewało, że zaśpiewaliśmy trzy razy, nabierając coraz większej wprawy i ochoty!
Zaśpiewamy więc jeszcze nie raz w trakcie tej kampanii.

NIE dla nienawiści!

Mieliśmy manifestować solidarność z Prezydentem Pawłem
Adamowiczem.

Mogliśmy już tylko wyrazić żal i sprzeciw wobec nienawiści...

Pikieta 19.12 pod Ambasadą Węgier

Od kilkunastu dni w Budapeszcie trwa akcja protestacyjna przeciwko
kolejnym niedemokratycznym przepisom prawa wprowadzanym przez
rząd Orbana. Węgry kroczą tą samą drogą, którą próbuje poprowadzić Polskę i Polaków Prawo i Sprawiedliwość.

Ostatnia fala protestów została wywołana zmianą przepisów
regulujących prawo pracy, gdzie wpisano przywilej dla pracodawców
przymuszania do pracy w nadgodzinach, a ich rozliczanie umożliwiono
realizować w terminie 3 lat!!!

Podsumowania i plany

Przedświąteczne podsumowanie roku i propozycje działań w kolejnych miesiącach - konkretnie, energetycznie, życzliwie, choć czasem krytycznie.

Rozmowy, dyskusje, degustacje, karaoke, a nawet tańce...
(Kod Mazowsze, 11 grudnia, OSiR Polna w Warszawie)

11.11.2018

Przedstawiciele Regionu Mazowsze Komitetu Obrony Demokracji
złożyli kwiaty pod pomnikami Ojców Niepodległości
- Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego
i Jana Paderewskiego.

Smolna 11.11.2018 r.

W moim mieście flaga Solidarności obok falangi, a ojcowie niosą dzieci na ramionach wśród huku rac. Upadają wspólne kiedyś symbole, rosną dawne potwory i brakuje języka, który pomoże nam wyjść z dymu i mgły...
                                                                                                           Kinga Łozińska

PIKODy w Grodzisku Mazowieckim i w Baranowie

W sobotę 1 września br. zorganizowaliśmy PIKOD z Koalicją Obywatelską w Grodzisku Mazowieckim. Przyłączyli się do nas działacze opozycji ulicznej spod szyldu Grodzisk dla Demokracji. W centralnym punkcie miasta, na deptaku ulicy 11 Listopada stanęły dwa namioty - stoiska z ulotkami, broszurami oraz listami do podpisu....

A my znowu malujemy :)

Warszawiacy zapragnęli koszulek z Konstytucją. To ważny sygnał - nasi współobywatele chcą w taki właśnie pogodny i osobisty sposób manifestować swój szacunek dla prawa i trójpodzialu władzy. 1 września br., na Placu Zamkowym, przy pięknej pogodzie wymalowaliśmy co najmniej 800 koszulek. Ich nowi właściciele deklarowali, że będzie to ich obowiązkowy strój na wybory.

18 sierpnia 2018, PIKOD z Koalicją Obywatelską w Jaktorowie

Grupa Lokalna KOD wspólnie z Koalicją Obywatelską powiatu grodziskiego i ze wsparciem aktywistów Opozycji Ulicznej zorganizowała w sobotę 18 sierpnia 2018 r. w Jaktorowie Punkt Informacyjny. Gorącym tematem była oczywiście kwestia projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w sąsiednim Baranowie, ale zebraliśmy również sporo podpisów pod wnioskiem o delegalizację ONR...

1 sierpnia 2018, II Marsz Milczenia’44

KOD Mazowsze wziął udział w marszu dla upamiętnienia wybuchu Powstania Warszawskiego.

Europo nie odpuszczaj! Pikieta wsparcia dla sądów.

25 lipca 2018, Od wielu tygodni wychodzimy co kilka dni pod Sąd Najwyższy, aby zamanifestować niezgodę na łamanie prawa przez Prawo I Sprawiedliwość. W pikiecie zorganizowanej 25.07.2018 r. wzięli udział sędziowie Igor Tuleya i Piotr Gonciarek, Michał Szczerba - poseł na sejm, Dorota Stalińska - aktorka i radna sejmiku wojewódzkiego a także członkowie KOD Paweł Nawrocki, Leszek Ciepliński, Stanisław Jezierski. Spotkanie prowadził Jacek Wiśniewski.

Sejm jest nasz!

18 lipca 2018,  Członkowie ruchów ulicznych demonstrowali pod sejmem, w którym tego dnia rozpoczęło się dożynanie polskiego sądownictwa, a zarazem nastąpiło symboliczne przekroczenie granicy - policja zatrzymała kilka protestujących osób, stosując środki przymusu bezpośredniego, skuwając z tyłu w kajdanki, przyduszając zatrzymanych.

Warsztat II „Zawsze przodem z mazowieckim KODem!”

12 lipca 2018,  Podczas warsztatu pracowaliśmy nad zadaniami, jakie stoją przed naszymi członkami. Uzgodniliśmy, że priorytetem dla KOD Mazowsze jest dobre przygotowanie się do kampanii profrekwencyjnej oraz aktywny udział w rekrutacji do komisji wyborczych.

Parada Równości

9 czerwca Region Mazowsze KOD uczestniczył w Paradzie Równości. Wolność-Równość-Tolerancja! Budujmy dialog, nie strzelnice! Zdjęcie: Elżbieta Rucińska

818 dni pikiety pod KPRM

7 czerwca, dzień po opublikowaniu zaległych wyroków TK, zakończyła się po 818 dniach pikieta pod budynkiem Kancelarii Premiera Rady Ministrów, codziennie przypominająca o konstytucyjnym przestępstwie, jakim jest nieopublikowanie wyroków sądu konstytucyjnego.

Toast za Wolność pod Niespodzianką

4 czerwca Region Mazowsze KOD uczestniczył w tradycyjnym Toaście za Wolność pod Niespodzianką z okazji rocznicy wyborów 1989 roku.

Warsztaty programowe Regionu Mazowsze.

30 maja odbyły się warsztaty programowe Regionu Mazowsze. Uczestnicy spotkania pracowali nad pomysłami działań w sześciu obszarach: Wybory, Unia Europejska, Obrona praw, Recenzowanie władzy, Tworzenie wspólnoty, Komunikacja. 

Skontaktuj się

Komitet Obrony Demokracji
Region Mazowsze

NIP 5252649748​


ul. Górczewska 39
01-144 Warszawa

 +48 729 055 221

zarzad.regionu.mazowsze@ruchkod.pl

Obserwuj nas
Wesprzyj nas
kodmale.png
  • Biały Facebook Ikona
  • Biały Twitter Ikona
  • Biały Google+ Ikona

KOD

facebook

twitter

Google+

Komitet Obrony Demokracji 

Nr konta:

73 1950 0001 2006 7267 0847 0010

 

Kod SWIFT/BIC Idea Bank: IEEAPLPA

IBAN Idea Bank: PL 73 1950 0001 2006 7267 0847 0010

 

tytułem:

darowizna dla REGIONU MAZOWSZE

Copyright © 2018 KOD Mazowsze by FoxyBat and Pretty & Sarcastic. Wszelkie prawa zastrzeżone. Created with Wix.com.

Nasza witryna nie gromadzi o Tobie danych ani nie korzysta z cookies!